Malmö Open 2019

Tři české týmy Sportovní klub vozíčkářů Praha, FBC Abak Ostrava – florbalisté na vozíku a FBC Štíři České Budějovice . České týmy se v poprvé v historii účastnili tak v hojném počtu švédského Malmö Open 2019. Server Aktualne.cz připravil rozhovor s představiteli týmů i s naším Mírou Večeřou, ale jak jsme turnaj Malmö Open prožili MY? Čtěte dále.

Náš florbalový tým ve složení Miroslav Večeřa, Lukáš Gruner, Martin Žák, Vilém Antala, Zdeněk Šnajder, Roman Telička a Martin Gross (výpomoc z Brna) odcestoval 6. 2. 2019 na Malmö open.

Miroslav Večeřa
Odpovídá Míra Večeřa

Po téměř 16 hodinové cestě jsme nastoupili k prvnímu zápasu proti švédskému týmu Parasport Eskilfstuna, který se nám podařilo i přes velkou únavu z cesty porazit 4:2. Následoval zápas proti týmu Nacka, který je mistr švédské ligy vozíčkářů. Švédský mistr nám ukázal svoji sílu a zvítězil hladce 6:0. Posledním zápasem tohoto dne byl souboj s českým týmem z Českých Budějovic. Po první půlce jsme hráli velmi vyrovnaně a drželi celkem příznivé skóre. Bohužel v druhé polovině Štíři dokázali, proč jsou mistry ČR a zvítězili 6:2.

Jak viděl zápasy přímo na hřišti Míra Večeřa? V zápase se Štírama jsme podlehli 6:2. Chtěli jsme hlavně hrát defenzivní hru, kdy nám to v první půlce vycházelo, druhá půlka se už moc nevyvedla. Stejnou hru jsme chtěli předvést se Švédským Nacka, ani tam nám to úplně nevyšlo. V zápase jsme docela dostali, jelikož švédové předvedli svou sílu. První zápas se švédským týmem Parasport jsme vyhráli 4:2, i když hráli hned po vystoupení z trajektu. Utkání jsme, si myslím, zvládli docela solidně.

Míro, hrajete špičku české extraligy, jak by jsi zhodnotil úroveň týmů ze švédské ligy? Dnes jsme hráli s Nackou, což je jeden z TOP týmů ve světě a má vysokou úroveň. Zítra bychom měli hrát s Invalidos, co jsme dneska viděl, tak ti budou taky hodně silní. Naopak Parasportem, co jsme dnes hráli, ti byli takový průměr, dalo se s nimi hrát.

Sportovní bilance prvního hracího dne: jedna výhra, dvě prohry. Na to, že jsme jeli hrát přímo z trajektu, snad dobrý. Tímto byl náš první hrací den ve Švédsku u konce. Konečně jsme se mohli přesunout na hotel a odpočinout si po náročných zápasech a cestě.

Druhý den nás čekal opět tým z ČR, tentokrát vícemistr SKV ComAp Praha. Jednalo se o důležitý zápas, neboť vítězství by nám umožnilo účast v play off. Po celou dobu zápasu jsme drželi příznivý stav 0:0. Hráli jsme především defenzivní hru a spoléhali na rychlé protiútoky. Bohužel v závěru jsme obdrželi branku, která rozhodla nejen o vítězství SKV Praha 0:1, ale také o naší neúčasti v play off.

Odpoledne jsme se utkali s týmem z poněkud florbalově exotické destinace z Maroka. V tomto zápase jsme hladce zvítězili 8:1. Po těsné prohře v minulém zápase příjemné vítězství. Poslední zápas nás čekal v sobotu, kdy jsme nastoupili proti dalšímu silnému týmu Göteborgs ze Švédska. Zápas jsme sice prohráli především po individuálních chybách 4:0, ale i přesto zaslouží naše defenzivní činnost pochvalu.

momentky z utkání
Vlevo: Netradiční soupeř – florbalisté Maroka; Vpravo: momentka z utkání

I přes neúčast v play off bereme tento turnaj jako velkou zkušenost. Pro všechny bylo přínosné seznámit se s florbalem i mimo naši ligu a vyzkoušet si hru proti nejsilnějším týmům světa. Ceníme si přístupu všech našich hráčů, kteří reprezentovali nejen náš klub ABAK Ostrava, ale i ČR. Věříme, že se nám v budoucnu podaří opět se zúčastnit tohoto turnaje a snad i probojovat do play off.

Letošní turnaj není Vaše první návštěva ve Švédsku, Míro, vidíš oproti předchozím letům nějaký vzestup nebo je to pořád stejná úroveň?
Jestli se nepletu, tak ve Švédsku jsme byli naposledy před 4 lety, bylo tady o něco méně týmů, ale myslím, že ta úroveň byla podobná.

Miroslav Večeřa, Lenka Chovancová

Plakát Malmo OPen
Malmö Open 2019